הגנה מפגעי הסביבה: שמירה על התשתית באמצעות הגנה אנטי קורוזיבית

התשתיות השונות חשופות כל העת לקורוזיה (שיתוך): תהליך חמצון שמשנה את תכונותיו של החומר, וכפועל יוצא מביא להחלשתו. תהליך החמצון מתחיל כאשר התשתיות באות במגע עם לחות, חמצן, כלרורידים, חומצות, בסיסים ועם חומרים נוספים בסביבה. תוצר הלוואי של התהליך הכימי הוא חלודה כאשר מדובר בפלדה, תחמוצת אלומיניום כאשר מדובר באלומיניום, תחמוצת אבץ כאשר מדובר בגלוון ובבטון - תוצר הקורוזיה מוביל להתפוררות הבטון.

הנזקים שמסבה הקורוזיה לתשתית משתנים בין היתר בהתאם לסוג הסביבה אליה היא חשופה – מאווירה יבשה אטמוספרית או אווירה ימית, ועד חשיפה לכימיקלים קשים. מטרת ההגנה האנטי קורוזיבית היא לחצוץ בין התשתית לגורם התוקפני, כאשר איכות החציצה תקבע את משך ההגנה, מורכבות ההשמה ועלותה.  

הגנה מפגעי הסביבה: שמירה על התשתית באמצעות הגנה אנטי קורוזיבית
איכות הציפוי  קובעת את משך זמן ההגנה

איך בוחרים את ההגנה הקורוזיבית המתאימה?

בחירת ההגנה הקורוזיבית מתבצעת עפ"י 3 קריטריונים:

  1. בחירת סוג התשתית (למשל מתכת, עץ או בטון)
  2. לאיזה אווירה אותה תשתית חשופה?
    למשל אווירה כפרית, עירונית, תעשייתית קלה או תעשייתית כבדה. התקנים הבינלאומיים מחלקים את האווירה לרמות שונות, לפי דרגת השיתוך.
  3. מהו משך הזמן הנדרש להגנה ברמות הסביבה השונות?

איכות הציפוי  קובעת את משך זמן ההגנה, למשל עמידות למשך 5, 10 או 15 שנים. אווירה יבשה למשל, מחולקת ל- 3 רמות אפשריות.

בהתאם לקריטריונים אלה אפשר לבחור את ההרכב ואת סוג ההגנה האנטי קורוזיבית: מפתרונות בסיסיים ועד לפתרונות אקסקלוסיביים.

1. בחירת ההגנה בהתאם לסוג התשתית

תשתית מתכתית – 90% מהתשתיות המתכתיות עשויות פלדה, פלדה מגולוונת או אלומיניום. בתשתיות מסוג זה ההגנה האנטי קורוזיבית היא קריטית: כך למשל צביעת מיכל שמאחסן כימיקלים ללא הגנה מתאימה, עלולה לגרום לחירורו. לחילופין צביעת תחתית של אנייה ללא הגנה מתאימה תגרום להתקלפות הצבע, ותצריך צביעה מחודשת שתעמיס עלויות יקרות כגון השבתת האנייה, עלויות הצבע והיישום המורכב.

תשתית צמנטית – מגמה שתופסת בשנים האחרונות תאוצה היא צביעת בניינים שלמים במערכות צבע תעשייתיות. אם בעבר צבעו מגדלים במערכות אקריליות כדוגמת סופרקריל, כיום כאשר מתבצעת צביעת אחזקה באותם בניינים מתחדדת עלות ההשמה הגבוהה. עלות זו נובעת בין היתר מצביעה בגובה על כל המשתמע מכך (פיגומים, סנפלינג ועוד).

צביעת אחזקה באמצעות מערכות צבע תעשייתיות של אפוקסי ופוליאוריתן, מגדילה את משך ההגנה האנטי קורוזיבית, מורידה את תדירות צביעות האחזקה היקרות ובכך מסייעת להוזיל את העלות הכוללת. לשם המחשה, יעילות ההגנה של מערכות אלה ביחס למערכות אקריליות רגילות יכולה להגיע לפי 3. זאת לצד נראות אסתטית גבוהה יותר השומרת על הגוון ועל הברק לאורך זמן.

תשתית עץ תעשייתית –  תשתיות עץ חיצוני כגון פרגולות ועץ גושני, שההגנה עליהן מתבצעת באמצעות מערכות דו רכיביות.

2. בחירת ההגנה בהתאם לסוג האווירה

על מנת לבחור את הציפוי להגנה האנטי קורוזיבית המתאימה, יש כאמור להגדיר את האווירה בה ממוקם האובייקט, בין אם מדובר באווירה יבשה, אווירה ימית, אווירה תעשייתית ועוד. כל אווירה מחולקת לרמת שונות: כך למשל התקנים הבינלאומיים מחלקים את האווירה היבשה ל- 5 רמות שונות, לפי רמת השיתוך של המתכת: מרמה 1 בעלת דרגת השיתוך הנמוכה ביותר – בסביבה בעלת אוויר נקי המוגנת מפגעי הסביבה, ועד רמה 5 בעלת דרגת השיתוך הגבוהה ביותר – אווירה תעשייתית כבדה בסביבה עתירת מלחים, לחות וחומצות.

הגנה מפגעי הסביבה: שמירה על התשתית באמצעות הגנה אנטי קורוזיבית
ההגנה הזולה ביותר, צפויה בחישוב העלות הכוללת להיות היקרה ביותר

3. משך העמידות: איך בוחרים את ההגנה הכדאית ביותר?

כל אחת מהרמות שהוזכרו לעיל מחולקת ל- 3 רמות נוספות, הקובעות את מידת העמידות ומשך ההגנה. על מנת לקבל את התמורה הגבוהה ביותר על ההשקעה, בעת בחירת הרמה יש להביא בחשבון לא רק את עלות הצבע אלא גם את עלות ההשמה. כך למשל עלות צבע שמעניק הגנה אנטי קורוזיבית למשך 5-7 שנים תהיה נמוכה יותר לטווח הקצר, אך לטווח הארוך העלות הכוללת עשויה להיות יקרה פי 2 ויותר בהשוואה למערכת צבע שתעניק אנטי קורוזיבית לתקופה ארוכה יותר, ומדוע?

כיוון שצביעת אחזקה מייקרת בעשרות אחוזים לפחות את התהליך, בשל עלויות ההשמה הגבוהות: הצורך לפרק את התשתית, להרים פיגומים, לבצע ניקוי באמצעות התזת גרגירים, ליישם את הצבע החדש ועוד. לכן ככל שתעלה תדירות צביעות האחזקה, כך יתייקר התהליך באופן משמעותי. כפי שראינו, אותו עיקרון חל גם על צביעת מגדלים. ומכאן שהכדאיות הכלכלית נובעת לא רק מעלות ההגנה האנטי קורוזיבית, אלא במידה רבה גם ממשך ההגנה.

כלל האצבע לבחירת הגנה אנטי קורוזיבית: ההגנה הזולה ביותר, צפויה בחישוב העלות הכוללת להיות היקרה ביותר. ומכאן שלצורך הגנה מיטבית על התשתית חשוב להביא את מכלול השיקולים בחשבון – כולל משך ההגנה ועמידותה.

מהנייר אל השטח: איך לייצר הגנה מיטבית בזמן אמת?

להגנה אנטי קורוזיבית תפקיד מכריע בהגנה על התשתית, על כל המשתמע מכך. מתוך הבנת תפקידה של הגנה זו, המומחים שלנו מספקים מעטפת נרחבת משלב בניית המפרט ועד להדרכה ופיקוח-על בשטח:

ברמת התאמת הפתרון – את רוב הפתרונות האנטי קורוזיביים שלנו בחברת טמבור אנחנו מייצרים בארץ, מה שמבטיח זמינות גבוהה ותוצרת כחול-לבן.

ברמת הליווי – המומחים של טמבור מגיעים לשטח תוך כדי ההשמה, מבצעים הדרכות לצורך יישום מיטבי של המוצרים ועורכים בקרת איכות באמצעות בדיקות ודוחות מפורטים. כל אלה יאפשרו לך לדעת שהתשתית מוגנת בצורה הטובה ביותר, באופן שמעניק את התמורה הגבוהה ביותר להשקעה.