יישום פוליאוריאה: איך ליהנות מהיתרונות, במינימום טעויות?

בעשור האחרון זוכים ציפויי הפוליאוריאה לתנופה בשל יתרונותיהם הרבים: מגמישות וכושר התארכות גבוהים (שאינם באים על חשבון חוזק מכאני גבוה), ועד עמידות גבוהה לכימיקלים, מלחים וקרני UV. היתרונות הרבים של הפוליאוריאה הופכים אותו לפתרון אידיאלי לציפוי ואיטום בריכות, גגות, חניונים עיליים מעצרות ועוד. אך כדי ליהנות מיתרונותיו הרבים, יש צורך בתכנון ויישום קפדניים שימנעו טעויות יקרות.

יישום פוליאוריאה-פתרון אידיאלי לציפוי ואיטום בריכות, גגות, חניונים עיליים מעצרות ועוד

מהם האתגרים הנפוצים, וכיצד אפשר להתמודד עמם?

התייבשות מהירה – אחד היתרונות הגדולים של הפוליאוריאה היא ההתייבשות המהירה, המאפשרת לו להיסגר במהירות ובכך להקטין את החשיפה לנזק וללכלוך. אך אפיון לא נכון עלול לגרום להתייבשות מהירה מידי ולקושי בהתחברות לתשתית (למשל יישום פוליאוריאה על תשתית בטון, ללא פריימר מתאים). על מנת להימנע מקשיי התחברות לתשתית ומהסרה מורכבת ומיותרת של החומר, חשוב מאוד לאפיין בצורה נכונה את הפתרון ולהשתמש במפרט המתאים לכל תשתית.

חיבור לתשתית ישנה – מכיוון שחיבור פוליאוריאה לתשתית יכול להיות בעייתי במקרים של תשתית בטון ישנה שלא ניתן לחדש את פניה (ספוגה בשמנים וזהומים), פעמים רבות בוחרים לבצע יציקת בטון חדשה. בעוד שפתרון זה מספק מענה הולם, ניתן להשתמש בחלופה זולה וחסכונית בהרבה: יריעות טקסטיל ארוגות, שמקבעים באמצעות ברגים מיוחדים על-גבי התשתית הקיימת. בשיטה זו מיישמים את הפוליאוריאה ישירות על יריעות הבד, ללא צורך ביציקת בטון חדשה.

עובי נמוך מידי – בעת יישום הפוליאוריאה חשוב מאוד לדייק בהתזה הראשונה:
עובי נמוך מידי יכול לשנות את תכונות החומר (למשל לפגוע בכושר ההתארכות), ולאחר התייבשותו המהירה של החומר אי אפשר לבצע השלמה. לכן מומלץ למדוד את העובי מיד אחרי ההתזה כדי לבצע השלמות במקום, לפני שהחומר (וחלון ההזדמנויות) מתקשה סופית. לצד זאת, דיוק בהתזה הראשונה מצריך המון ניסיון ורגש.

בעיות בייבוש – יישום הפוליאוריאה מתבצע באמצעות חימום החומר ל- 80 מעלות והתזתו בלחץ גבוה. ערבוב החומרים מתבצע בתוך אקדח ההתזה, ולעיתים כשלים בציוד ההתזה גורמים ללחץ שגוי תוך הפרת את האיזון בין הפוליאוריאה למקשה. הפרת האיזון בין החומרים עשויה לגרום לבעיות בייבוש או לחילופין לשינוי גוון בציפוי.

איך אפשר למנוע כשלים במכונה? ישנן מכונות מתקדמות שבהן ירידת לחץ באחד הצינורות גורמים להפסקת פעולת הציוד. אך ככלל, ההמלצה שלנו היא שתמיד לצד האדם שמיישם יהיה אדם נוסף שיפקח על המכונה ומוודא שרמות הלחץ תקינות, כדי למונע הפתעות מיותרות.

אתגרים אלו מצריכים כאמור תכנון ויישום מיומן של מערכות פוליאוריאה.
 

התזה חמה באיירלס ראשי
התזה חמה באיירלס ראשי

הדרך היעילה ליישום מקצועי

כפי שניתן להבין, יישום לא נכון של הפוליאוריאה יכול להסב לפרויקט נזקים ועיכובים משמעותיים. לכן המומחים שלנו בטמבור, הנחשבת לחלוצת מערכות הפוליאוריאה בישראל, מספקים ליווי-על לאורך כל שלבי הפרויקט, לרבות:

  • כתיבת המפרט – כולל הכנת דוגמאות ובדיקתן עד לאישור המערכת, באופן החוסך זמן רב למתכנן.
  • פיקוח בזמן היישום – כולל אפיון תשתיות, בדיקות לחות, בדיקות ph ובדיקת חוזק הבטון. הבדיקות גם מוודאות שיושם הפריימר ושמשך ייבוש הציפוי אינו חורג מהמתוכנן.
  • בקרת איכות – בסיום העבודה מתבצעות בדיקות שליפה למדידת חוזק הציפוי.

כל אלה מאפשרים למתכנן ולקבלן לוודא כי יש הקפדה על כל פרט, באופן שמבליט את יתרונות הפוליאוריאה ללא נזקים ועיכובים מיותרים.

איטום בריכות שפכים תחנת הכוח חגית במערכת פוליאוריאה על גבי בד במצב מנותק
איטום בריכות שפכים תחנת הכוח חגית במערכת פוליאוריאה על גבי בד במצב מנותק

אחד האתגרים המרכזיים בפרויקט זה היה ההתמודדות עם תשתית בטון רוויית פגמים ומלחים, באופן שמקשה על יישום פוליאוריאה. במקום לבצע יציקת בטון חדש, המלצנו על יישום מערכת איטום פוליאוריאה ארומאטית מסוג Polyharad 100 על גבי יריעות בד גאוטקסטי. יתרונות מערכת האיטום Polyharad 100 הם ביכולת להיות פונקציונאלי גם במצב מנותק מבטון מזוהם וליהנות מיישום מהיר וחסכוני יותר (ללא צורך בטיח צמנטי אפוקסי).

הליווי שלנו בשטח שימש עבור חברת חשמל כרשת ביטחון ליישום מוקפד, שמפחית את הסיכוי לתקלות ומשמש כבסיס לשיתופי פעולה נוספים עם טמבור גם בתחום הפוליאוריאה.

ליאור מלכה - מנהל תחום רצפות ופוליאוריאה